Nezaradené

Ako sa starať o rastlinné terárium?

UZAVRETÉ TERÁRIUM

Starostlivosť o naše uzavreté terárium je jednoduchá. Najprv uzavreté terárium umiestnite tak, aby mali rastliny dostatok svetla. Po zakúpení terária je vhodné ho každý druhý týždeň na noc otvoriť pre lepšiu výmenu vzduchu. Po určitom čase si terárium vytvorí vlastný ekosystém.

Ako je to možné?

Vplyvom teploty a svetla sa bude na vnútornej strane skla zrážať voda, ktorá v nádobe cirkuluje a opäť padá do pôdy a na listy rastlín. Takýto ekosystém dokáže pri optimálnych podmienkach fungovať bez doplnenia vlahy aj niekoľko mesiacov či rokov.

Závlaha

Preliatie terárrií sú najčastejšími chybami, no tiež vám nesmie vyschnúť. Premokreniu sa najlepšie vyhneme ak terárium v intervaloch raz za 10 dní otvoríme pri doplnení vody a použijeme rozprašovač na kvety.

Denné svetlo, či polotieň?

Uzavreté terárium je ideálne umiestniť na štandardné denné svetlo a najideálnejšie je miesto pri okne, kde rastliny majú dostatok svetla po celý rok. Rastliny v letných mesiacoch milujú slnko, no nevystavujte ich priamemu slnečnému žiareniu. V zime je najlepšie ich umiestniť na denné slnko. Vyhýbajte sa vykurovacím telesám.

OTVORENÉ TERÁRIUM

Rovnako ako uzavreté terárium, aj otvorené potrebuje svoju „opateru“. V otvorených teráriách je vlhkosť aj teplota nižšia ako vuzavretých teráriách. Preto je nutné prispôsobiť podmienky rastlinám v nich.

Ako zavlažovať?

Otvorené teráriá zavlažujeme najlepšie destilovanou vodou v ranných hodinách, minimálne 2-krát za týždeň. Rastlinný svet kropíme výdatne vždy tak, aby sa vodou napila celá vrchná vrstva substrátu, najvhodnejšie s pomocou rozprašovača na kvety, kedy na kvety “prší”.

Ideálne, slnko či polotieň?

Pre otvorené terárium je ideálne mierne svetlé až svetlé stanovisko. Nikdy nedávajte otvorené terárium na priame slnečné žiarenie..

 

SUKULENTNÉ TERÁRIUM

Suchozemské rastliny potrebujú na prežitie oveľa menšiu starostlivosť.

Je menej vlahy viac?

Sukulenty zadržiavajú vodu v podzemných hľuzách alebo napučaných koreňoch. Preto môžu tieto rastliny prežiť dlhé obdobie sucha. Pod úrovňou povrchu pôdy sa voda stráca pomalšie, preto závlahu vykonajte iba ak sú listy zvráskavené (to je znamenie na doplnenie vody). Ideálne je použiť destilovanú či mäkkú vodu, a to zväčša hneď ráno.

Slnko, slnko a znova slnko

Pojem sukulent pochádza z latinského slova „succus“, čo znamená šťava. Spoločným znakom sukulentov je schopnosť dobre znášať extrémne sucho a prebytok tepla i svetla, preto sa nemusíte báť vystaviť terárium priamemu slnku aj na balkónoch či terasách.

Vzduch

Subtropické rastliny je potrebné viac vetrať a nemajú radi vlhký vzduch. Preto je uzavreté terárium nevhodné pre tento typ rastlín. Čím viac tepla a sucha, tým dlhšie sukulenty vydržia v dobrej kondícii. V zime môžete terárium položiť na svetlé miesto s dostatkom vzduchu, no vyvarujte sa vykurovacím telesám. Sukulenty v zimnom období spia!