Riasové gule – riasogule – riasoguľky či machové gule, tak sa nazýva živá dekorácia, ktorá môže zdobiť akvárium, ale byť aj ozdobou samou o sebe. Riasogule bývajú dostupné vo viacerých veľkostiach a v prírode dosahujú dokonca až 20-30 cm. Nie sú náročné na podmienky, lepšie sa im však darí pri dostatku svetla.
Zaujímavé je, že táto riasa tvorí zvyčajne kobercové povrchy, ak sa z nej však kúsok oddelí, ten je unášaný vlnami, ktoré z neho časom vytvoria guľu. Aj v akváriu je dobré ich z času na čas otáčať, aby si zachovali svoj tvar. Keď dorastú do určitej veľkosti, môžu sa rozdeliť.
Vedeli ste, že riasogula pochádza pôvodom z Japonska ?
Riasogule pochádzajú z dna Japonských riek a jazier. Nájdené však boli aj na Islande či v Škótsku. Vznikajú sa tak, že prúd vody v jazerách alebo riekach jemne posúva riasy ktoré tam prirodzene rastú a kúsky rias gúľajúce sa po dne, sa postupne na seba nabaľujú a vytvoria pekný guľatý tvar, ktorý si potom riasogule držia.
Odporúčame:
V domácom prostredí ich môžeme pestovať pri teplote od 10-28 °C. Vhodná je bežná odstáta vodovodná voda, ktorú môžeme upraviť napr. prípravkom na odstránenie chlóru a ťažkých kovov. Je možné ich pestovať aj v prefiltrovanej vode alebo dažďovej.
Vodu im potom stačí vymeniť raz za 14 dní. Ak však padá do nádoby náhodou prach, alebo je voda moc tvrdá tak výmena vody môže byť častejšia.
Riasogula nie je náročná na osvetlenie a preto je schopná fungovať aj bez osvetlenia na mieste kde dopadá denné svetlo.
Samozrejme pod umelým osvetlením vyzerá krajšie a aj rýchlejšie rastie.
Riasogule nie je potrebné prihnojhovať.